Update your browser to use the site

Держпродспоживслужба пропонує заборонити використання в Україні деяких ЗЗР

30.12.2021

Заборонити в Україні використання широко вживані ЗЗР – гліфосат, інсектициди неокатиноїдної групи, що містять діючі речовини клотіанідину, тіаметоксаму та імідаклоприду та інші, оскільки вони заборонені у Європі.

З відповідним листом до Ради національної безпеки та оборони України (РНБО) звернулася Держпродспоживслужба,

Якими можуть бути наслідки цієї заборони – про це говорили під час засідання Бюро президії Національної академії аграрних наук України (НААН) за участі науковців, громадських організацій та представників влади.

На думку науковців, заборона згаданих ЗЗР призведе до масштабних збитків в економіці та зашкодить екології більше, ніж продовження їх використання Адже, по-прерше,  вони значно безпечніші, ніж їхня альтернатива. По-друге, втрати агросектору через недобір урожаю, зниження якості продукції та додаткові витрати на внесення інсектицидів-замінників можуть зрости майже до 75 млрд грн, а в разі заборони гліфосату – до 55 млн грн. І по-третє, екологічні втрати через збільшене використання води на обробку посівів зростуть до 6,8 млн м куб на рік, викидів СО2 – до 92,4 млн кг щорічно.

Щодо Європи, то, як прозвучало на засіданні, незважаючи на формальну заборону неонікотиноїдів їх використання зменшилося лише на 5%, тому що європейці так і не знайшли їм більш безпечну заміну, і щороку там попри заборону видають сотні спеціальних дозволів на їх використання.

Як наголосив заступник голови Всеукраїнської Аграрної Ради Михайло Соколов, законодавство України встановлює необхідність наукового обґрунтування як реєстрації, так і заборони ЗЗР, але таких наукових даних наразі немає. Також він зауважив, що негативні приклади використання ЗЗР є наслідком недотримання сільським населенням відповідних рекомендацій, встановлених законодавством. А відбувається це тому, що ці як і будь-які інші рекомендації не є обов’язковими до виконання.

«ВАР пропонує прийняти відповідні зміни до законодавства і встановити, що дані вказівки – є не просто рекомендаціями, а регламентами, яких повинні дотримуватись усі. Тоді ми зможемо значно скоротити кількість негативних випадків від застосування ЗЗР. Також, якщо ми вважаємо що необхідно скорочувати використання хімічних ЗЗР, то необхідно розробити певний план дій щодо того, як ми будемо визначати препарати чи діючі речовини до заборони і чому та чим ми їх замінимо. Ми також повинні зробити розрахунки, який результат ми отримаємо і що втратимо. Наразі ж ніхто не може дати ґрунтовного прогнозу щодо цього», — наголосив заступник голови ВАР.

У підсумку обговорення створили комісію з доопрацювання проєкту постанови Бюро президії НААН. Постанова з результатами наукових досліджень доцільності заборони деяких видів ЗЗР в Україні буде направлена до РНБО.

Джерело: ВАР

 

 

Вернуться
Обратная связь

×