Update your browser to use the site

Ряд важливих для агросектору законів прийнято протягом минулого року

04.01.2022

Протягом минулого 2021 року в агросекторі сталося чимало змін та було прийнято ряд надважливих для його розвитку рішень.

Підсумки підбили у Всеукраїнській Аграрній Раді, експерти якої були активним учасниками багатьох процесів.

Детінізація агросектору

Однією з найбільших подій стало прийняття законопроєкту №5600, яким передбачається сплата мінімального податкового зобов’язання (МПЗ) з кожного гектара с/г землі.
Це справді революційне та доленосне рішення, покликане вивести агросектор з тіні, адже сьогодні 30%-40% земель сільгосппризначення обробляється майже без сплати податків. Продається «в чорну» і с/г продукція, вирощена на цих землях. Бюджети всіх рівнів щороку недоотримують від 50 до 90 млрд грн з урахуванням втрат від «скрученого» ПДВ. Законопроєкт був прийнятий з поправками ВАР, які усунули велику частину дискримінаційних по відношенню до платників податків норм та зробили документ позитивним для аграрного сектору та бізнесу в цілому.

Детінізації агросектору сприятиме також прийнятий парламентом законопроєкт №3656. Він передбачає зниження ставки ПДВ на деякі види с/г продукції з 20% до 14%. І хоча в подальшому для тваринництва ставка ПДВ була повернута до 20%, для рослинництва вона залишається на рівні 14%. Це знижує ефективність шахрайських схем, так званих «скруток», через які експортується значна частина зерна, а шахраї незаконно отримують з держбюджету відшкодування ПДВ. Крім того, документ сприяє заощадженню обігових коштів для аграріїв, що дасть можливість інвестувати їх у розвиток господарств.

Старт реформи зрошення

Він розпочався з прийняттям у першому читанні проєкту Закону про організації водокористувачів та стимулювання гідротехнічної меліорації земель №5202-д. Це – ще одна подія, на яку особливо чекали аграрії південних областей. Документ розроблявся за участі експертів та учасників ВАР, Програми USAID з аграрного і сільського розвитку – АГРО, заступника міністра захисту довкілля та природних ресурсів Михайла Хорєва, заступника міністра аграрної політики Тараса Висоцького, фахівців Міністерства економіки України, BRDO, Світового банку, Інституту меліорації, ЄБРР та інших. Його норми спрямовані на відродження зрошення в Україні та підвищення ефективності сільського господарства.
Законопроєкт передбачає створення організацій водокористувачів, які зможуть брати на свій баланс, експлуатувати, відновлювати та реконструювати об’єкти меліоративної системи нижнього рівня, що перебувають у державній або комунальній власності чи є безхазяйними. Це дасть можливість сільгоспвиробникам самостійно інвестувати кошти в зрошення або залучати кредити чи інвестиції в розвиток зрошення.

Завершення земельної децентралізації

Воно стало можливим з прийняттям законопроєктів №2194 та №2195. Норми законопроєктів передбачають передачу с/г земель за межами населеного пункту у власність громад. Крім цього документи запроваджують дерегуляцію у сфері землеустрою та усувають корупційні ризики в управлінні земельними ресурсами.
Доступ до новітніх препаратів засобів захисту рослин (ЗЗР)
Його отримали аграрії з ухваленням законопроєкту №2289. Документ скасував дискримінаційну норму закону, якою у 2015 році було введено блокування випробувань нових препаратів в Україні. Через це близько 110 новітніх препаратів не могли бути випробуванні та зареєстровані в нашій країні для використання сільгоспвиробниками.

Перезапуск агрострахування

У 2021 році прийнято революційний законопроєкт №5104, яким в Україні запроваджується європейська та американська система аграрного страхування з держаною підтримкою. Це надає аграріям дієві механізми захисту від втрат внаслідок погодних катаклізмів, а згодом й змін кон’юнктури ринку. Документ передбачає можливість страхування урожаю від природніх ризиків – ураганів, посухи, зливи, землетрусів, граду тощо. Держава може компенсувати до 60% вартості страхового платежу. Крім того, у законопроєкті врахована пропозиція ВАР щодо страхування доходу агровиробника. Це американська модель, яка передбачає страхування не лише погодних, а й цінових ризиків.

Спрощення умов приєднання до електромереж

На це рішення агровиробники чекали роками, адже через непрозорість умов часто ввести в експлуатацію с/г будівлю було неможливим протягом тривалого часу. Зміни настали з прийняттям законопроєкту №5009. Документ містить прогресивні норми, спрямовані на спрощення та прискорення процесу приєднання до електромереж. Також перед другим читанням прийнято важливі поправки, запропоновані ВАР, які спрямовані на підвищення відкритості обленерго та їх підзвітності контролюючим органам і громадськості.

Крім того, минулого року прийнято законопроєкт № 3295, який визначає функціонування Державного аграрного реєстру і законопроєкт №0850, яким впроваджується низка позитивних змін стосовно єдиної правової долі земельної ділянки та розміщеного на ній об’єкта нерухомості.

Ліцензуванням пального для власних потреб

Це питання також – у полі зору експертів ВАР. Робоча група, яку очолив заступник голови ВАР Михайло Соколов, напрацювала низку поправок до законодавства, які врегульовали проблемні питання. Наразі напрацьований законопроєкт – на погодженні у голови Податкового комітету ВРУ та після погодження буде зареєстрований для розгляду у парламенті. У разі його прийняття, штрафні санкції за перше порушення відповідного законодавства будуть зменшені із 500 тис грн до 25 тис грн, також для отримання ліцензії не треба буде вказувати точний об’єм та кількість не стаціонарних ємностей, тих же бочок, які є оборотною тарою, що на практиці не можливо зробити. Законопроєкт містить ще багато корисних уточнень та спрощень, які облегшать життя аграріям.

 

Вернуться
Обратная связь

×