Update your browser to use the site

Володимир Хвостов: Є ряд проблем, без вирішення яких аграрії не зможуть розвивати зрошення

15.02.2022

Результати інвентаризації зрошувальних систем вищого рівня та підготовка до поливного сезону-2022.

Про це під час онлайн-зустрічі з фахівцями БУВР нижнього Дніпра говорили ініціатори створення організацій водокористувачів (ОВК) та консультанти відповідного проєкту, який спільно реалізують Всеукраїнська Аграрна Рада та Програма USAID з аграрного і сільського розвитку – АГРО.

Пілотний проєкт реалізується у Херсонській області, де буде створено щонайменше дві ОВК за участі близько 40 сільгоспгосподарств, які обробляють мінімум 10 тисяч га землі.

Наразі триває 4 етап проєкту, у рамках якого протягом лютого-березня детально аналізують технічні меліоративні системи пілотних ОВК – для розуміння того, який стан зрошувальних систем нижчого рівня, наскільки ефективно вони функціонують, який у них потенціал.

Як зазначив консультант ВАР у проєкті «Розробка та реалізація пілотного проєкту зі створення Організацій водокористувачів у Херсонській області» Роман Федорченко, результати інвентаризації внутрішньо господарських систем пілотних ОВК експерти проєкту зможуть надати БУВР після завершення 4-го етапу проєкту. У свою чергу БУВР на запит водокористувачів надасть детальну інформацію щодо об’єктів у віданні Управління. Це дасть цілісну картину стану систем.

Представники БУВР нижнього Дніпра розповіли про результати проведеної інвентаризації зрошувальних систем вищого рівня. Зокрема, об’єкти та їх основні характеристики внесені до спеціальної геоінформаційної системи. Однак, на мапі зрошення існують «білі плями», оскільки деякі органи місцевого самоврядування не надали БУВР інформації щодо результатів інвентаризації.

Що ж до створення пілотних ОВК, БУВР готовий сприяти процесу у проведенні технічного аналізу систем.

Разом з тим, голова ГС «Асоціація об’єднання водокористувачів», керівник компанії «Агропродукт, ЛТД» Володимир Хвостов акцентував увагу на проблемах, без вирішення яких розвивати зрошення агровиробники не зможуть.

«У нас спільна мета – відновити зрошення, яке не просто в тренді, воно важливе для продовольчої безпеки країни. Але мене хвилюють три аспекти, без яких ми не зможемо ефективно розвивати зрошення.

Тариф на електроенергію. Ця проблема тягнеться з 2021 року, тоді аграрії стали заручниками існуючої системи водозабору для зрошення та недосконалої процедури закупівлі електроенергії. Тож, аби не допустити зриву поливного сезону в цьому році, наша Асоціація разом з ВАР запропонувала БУВР та Держводагентству долучитися до ситуації, що відбулася з енергоносіями.

Треба, щоб вони розуміли, що через збільшення вартості куба води, люди будуть менше її використовувати, а водопостачальники можуть зіткнутися з проблемою зменшення об’ємів споживання води – це вже може не бути мільярд кубів, як зазвичай.

Пропозиція – розробити програму з компенсації вартості кіловат години для зрошення на Півдні. Але для цього потрібно працювати в синергії політикам, водогосподарникам та аграріям», – вважає Володимир Хвостов.

У продовження теми недосконалості тендерних процедур Володимир Хвостов нагадав, що протягом минулого поливного сезону деякі непорядні оператори енергоринку постійно зривали тендери. Тим самим змушували аграріїв сплачувати за електроенергію за більш дорожчим – на 30-50 копійок тарифом «Останньої надії». Вирішення проблеми, на думку Володимира Хвостова, є – залучити до проведення закупівель «Централізовану закупівельну організацію», яка прозоро і досконало надає професійні послуги.

Ще одна «затягнута» проблема – довгий час не вводяться в експлуатацію «розумні» облікові системи, функціонування яких дозволило би водокористувачам заощаджувати. Але наразі вони не мають такої можливості, як, власне, не можуть і вплинути на вирішення проблеми.

«АСКОЕ (ЛУЗОД) – це форми обліку, що дозволяють користуватися електроенергією залежно від часу доби, тобто, нічний полив був би дешевшим. Прибори ці бюджетним коштом водогосподарські організації закупили, але вони не введені в експлуатацію через ряд не погоджених з обленерго документів. Тому тут мають розібратися між собою винятково «водники» й «енергетики», – констатує Володимир Хвостов.

Він також наголошує, що якнайшвидше, на початку березня питання формування тарифів на воду треба виносити на обговорення саме з користувачами води.

«Вже на початку сезону аграрії мають розуміти, яку ціну доведеться платити за воду і виходячи з цього, планувати сівозміну. Якщо вода буде «золотою», то доведеться сіяти більше культур, які потребують менше поливу. У свою чергу «водники» отримають менші об’єми замовлень на воду.

Сподіваюся, що в 2022 році ми вирішимо всі болючі питання минулого року – від поливного сезону, тарифних питань до прийняття законопроєкту про ОВК», – підсумовує аграрій.

Як повідомляє ВАР, за результатами онлайн-зустрічі досягнуті домовленості щодо подальшої співпраці.

Вернуться
Обратная связь

×